Dárky už plní dětská přání

30.12.2019

Pod stromečkem si to trůní obří oslík, který hlídá kupu dárků. Mezi nimi jsou většinou hračky ale i praktické dárky, jako je třeba přebalovací podložka. Děti z dětského centra Ostrůvek (bývalý kojenecký ústav v ulici Dr. E. Beneše) o dárcích zatím nevědí, protože balíčky uložené pod stromečkem si budou rozbalovat až na Štědrý den.
Dárky převezl starosta Tomáš Spurný a místostarosta Jakub Jirgl se svými pomocníky z informačního centra. Sem je nosili anonymní Ježíšci, kteří se zapojili do akce Strom splněných přání. Díky ochotným lidem se sešla obrovská hromada balíčků, které plnily sny sociálně znevýhodněným dětem.
I když si děti z Ostrůvku musejí ještě pár dnů na dárečky počkat, vedení je přišlo pozdravit. Původně plánovaná krátká návštěva se nakonec protáhla na dvě hodiny. Starosta Tomáš Spurný komunikoval snad se všemi dětmi, Jakub Jirgl nejvíce času trávil se čtyřletým chlapečkem, který je kvůli svému postižení upoután na lůžko.
Děti starostu ani místostarostu nechtěly pustit. V kurzu byl hlavně dětský set pro lékaře, takže oba muži z vedení města se podrobili kompletní zdravotní prohlídce, pochovali si miminko, spravili notebook, projeli se s auty nebo si jen tak s dětmi povídali. „Vůbec by mi nevadilo, kdybych se už stal dědečkem,“ usmíval se Tomáš Spurný, když choval nejmenšího obyvatele Ostrůvku.


Vedení města, ale především dárky, které přivezlo, netrpělivě očekávali i obyvatelé Domu pro osamělé rodiče s dětmi v tísni. Každé z dětí dostalo dva dárečky, jeden si mohly rozbalit hned, ten druhý si pak položily ke stromečku, kde bude čekat na Štědrý den. Návštěva Klubíku pro děti ze sociálně slabých rodin byla mnohem živelnější. Před nimi nemělo smysl dárky schovávat, hned se na ně vrhly, až papíry doslova létaly vzduchem.
Reakce dětí na dárky byly úžasné, odzbrojující a nesmírně dojemné. Jejich rozzářené oči, radost, úsměvy a leckdy i slzičky štěstí, to byla ta pravá odměna všem dárcům. Některé děti dárky rozbalovaly s rychlostí blesku, jiné s posvátnou úctou a vděčností, někteří obzvlášť stateční si je rozbalí až pod stromečkem. Ani jedno dítě nebylo zklamané, a to je to nejdůležitější.


„Setkal jsem se holčičkou, která chodí s mou dcerou do školky, hned si to ke mně namířila, pěkně jsme si popovídali. Byla nadšená z panenky, kterou dostala i z třípatrového pouzdra, které se jí bude brzy hodit, protože příští rok jde do školky. Zarazila mne její pokora, jak přistupovala k dárkům i ostatním lidem, i když to nemá její rodina, která čítá sedm dětí, vůbec jednoduché,“ uvedl Jakub Jirgl.


Za všechny tyto děti město Šumperk děkuje všem dárcům za štědrost a umění podělit se. I díky nim se i znevýhodněné děti mohou cítit alespoň o Vánocích šťastně s pocitem, že na ně někdo myslí. Ježíškovi pomocníci letos do informačního centra, kde stál Strom splněných přání, donesli téměř 150 dárků, které byly ve dnech 18. a 19. prosince rozvezeny do tří organizací v Šumperku, jejichž klienty jsou děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Pomocnou ruku v letošním roce přiložila také Jednota Zábřeh, která všem organizacím poskytla finanční dar na nákup potravin. Dárky dětem rozvezlo vedení města za pomoci pracovníků odboru školství, kultury a vnějších vztahů, kteří celou akci ve městě organizují.

(zdroj: FB Města Šumerk)

Zpět
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací